Youtube ve Google Hisseleri

Youtube ve Google Hisseleri

 

Google, arama ve reklamcılık sektörüne hükmediyor, ancak şirketin faaliyet geliri bir önceki yıla göre %19 azalarak 17,1 milyar dolara gerilediği için şirket son zamanlarda kazanç tahminlerini kaçırdı.
Alphabet (Google’ın ana şirketi), temel dijital reklamcılık işinin düşürülen beklentilerin altında kalması nedeniyle tahminleri kaçıran Eylül çeyrek karı ve geliri bildirdi. Google hisseleri (GOOGL), YouTube reklam gelirlerinin düşmesi nedeniyle Googl kazanç haberleri üzerine düştü.

Siz de Eos Prime Ayrıcalığı İle Youtube, Google Netflix Gibi Büyük Şirketlerin Hisselerini Alıp Satabilir, Geleceğe Eos Prime İle Adım Atabilirsiniz!

Google Hakkında

Google, çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir. Arama motoru teknolojisi, çevrimiçi reklamcılık, bulut bilişim, bilgisayar yazılımı, kuantum bilişim, e-ticaret, yapay zeka ve tüketici elektroniği alanlarına odaklanmaktadır. Pazar hakimiyeti, veri toplama ve yapay zeka alanındaki teknolojik avantajları nedeniyle Googl, “dünyanın en güçlü şirketi” ve dünyanın en değerli markalarından biri olarak anılmaktadır. Googl’ın ana şirketi Alphabet, Amazon, Apple, Meta ve Microsoft ile birlikte Beş Büyük Amerikan bilgi teknolojisi şirketinden biri olarak kabul edilmektedir.

Googl, 4 Eylül 1998 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin tarafından Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ndeyken kurulmuştur. Her ikisi de halka açık hisselerin yaklaşık %14’üne sahiptir ve süper-oylama hisseleri aracılığıyla hissedarların oy gücünün %56’sını kontrol etmektedir. Şirket hisselerini 2004 yılında ilk halka arz (IPO) yoluyla satmıştır.

Googl, 2015 yılında yeniden yapılandırılarak Alphabet’in bir parçası haline geldi. Alphabet’in en büyük iştiraki olan Googl, Alphabet’in İnternet mülkleri ve çıkarları için bir holding şirketidir.

Sundar Pichai, 24 Ekim 2015 tarihinde Google’ın CEO’su olarak atanmıştır. Alphabet’in CEO’su olan Larry Page’in yerini aldı. Sundar, 2019 yılında da Alphabet’in CEO’su oldu.

2019’dan bu yana şirket hızla büyüdü. Google Arama’nın ötesinde bir dizi ürün ve hizmet sunuyor. Bunların birçoğu baskın pazar pozisyonlarına sahip. Bu ürünler arasında e-posta (Gmail), navigasyon (Waze & Maps), bulut bilişim (Cloud), web taraması (Chrome), video paylaşımı (YouTube), üretkenlik (Workspace), işletim sistemleri (Android), bulut depolama (Drive), dil çevirisi (Translate), fotoğraf depolama (Photos), görüntülü arama (Meet), müzik akışı (YouTube Music), talep üzerine video (YouTube TV), yapay zeka (Googl Assistant) ve çok daha fazlası yer alıyor.

Google Kazanç Tahminlerini Iskaladı

Büyük teknoloji hisseleri Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet’in zayıf üçüncü çeyrek sonuçları, yatırımcıların ekonomik yavaşlamaya karşı dirençli olacağını umduğu önemli iş kollarındaki zayıflığın ardından ABD piyasalarını endişelendirdi. Alphabet %9,1, Microsoft ise %7,7 düşüşle kapandı. Her iki hisse senedi de Mart 2020’de koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana en kötü bir günlük düşüşlerini yaşadı.

Kazanç haberleri, koronavirüs salgını sırasında büyümedeki artışı sona erdirdi ve daha geniş ekonomiyi vuran enflasyona ve zayıflayan büyümeye dayanacaklarına dair umutlara son verdi.

Analistler, Google’ın 71 milyar dolar gelirle hisse başına 1,26 dolar kazanç elde edeceğini tahmin ediyordu. Net gelir artışı ve brüt kar büyümesi bir önceki yıl daha sağlamdı ve 65,1 milyar dolar gelirle hisse başına 1,40 dolar kazanç elde edilmişti.

Cowen analisti John Blackledge bir raporunda şunları söyledi:

“Googl, arama, YouTube ve reklam ağının beklenenden daha düşük olması nedeniyle 3. çeyrekte reklamcılıkta genel bir ıskalama bildirdi ve bulutta üst düzey bir artışla kısmen dengelendi.”

“Yönetim, zorlu (yıldan yıla) karşılaştırmaları, bazı reklamverenlerin geri çekilmesini ve daha kötü FX’i (döviz kurları) gerekçe gösterdi.”

Googl hisseleri 2022 yılında %36 değer kaybetti.

Google Hisseleri: YouTube Geliri Düşüyor

Googl Arama geliri %4,2 artışla 39,5 milyar dolara yükseldi. Bu rakam %8’lik büyüme tahminlerini ıskaladı. Öte yandan, YouTube reklam geliri analistlerin %4,4’lük artış beklentilerine kıyasla %2 düşerek 7,1 milyar $’a geriledi. YouTube reklam geliri, TikTok’un artan rekabeti nedeniyle düştü. Googl hisse senedi analistleri, YouTube reklam gelirinin %3,5 artışla 7,5 milyar dolar olacağını tahmin ediyordu.

Bu, şirketin 2020 yılında performansını ayrı olarak raporlamaya başlamasından bu yana YouTube reklam satışlarındaki ilk düşüş oldu.

Alphabet’in CEO’su Sundar Pinchai, “reklam pazarında zor bir dönem” olduğunu söyledi. Google’ın kazanç raporuna rağmen, YouTube’un büyümesinin düştüğünü görmek şaşırtıcı ve bu da Google’ın görünümünü etkiliyor. Finans müdürü Ruth Porat, yavaşlamanın şirketin koronavirüs pandemisi sırasında çevrimiçi reklamcılığa geçişten yararlandığı için 2021’de “çok güçlü bir üçüncü çeyreği geride bırakmasından” kaynaklandığını söyledi. Bununla birlikte, bazı alanlarda “reklam harcamalarında düşüş” olduğunu söyledi.

Bu arada, genel Googl reklam geliri %2,5 artışla 54,48 milyar dolara yükseldi ve 56,58 milyar dolarlık tahminleri kaçırdı. Bulut bilişim geliri arttı

37 artarak 6,87 milyar $’a ulaştı ve 6,7 milyar $’lık tahminleri geride bıraktı.

Alphabet, Haziran 2022 çeyreğinde olduğu gibi 15,39 milyar dolarlık kendi hissesini yeniden satın aldı.

Googl, maliyetleri düşürmek için işe alımların dondurulması ve potansiyel işten çıkarmalar da dahil olmak üzere kısa vadeli kesintiler yapabilir. Google’ın 30 Eylül itibariyle 186.779 çalışanı vardı ve bu sayı bir önceki yıla göre %24 artış gösterdi. Bu kesintilerin önümüzdeki haftalarda Google’ın hisse senedi fiyatı üzerinde hemen olumlu bir etki yaratması bekleniyor. Bir önceki ay Pichai, şirketi %20 daha verimli hale getirmeyi planladığını söylemişti.

Alphabet’in sermaye harcamaları 3. çeyrekte %7 artarak 7,3 milyar dolara ulaştı.

Evercore ISI analisti Mark Mahaney bir raporunda, “Makro trendlerin kötüleştiğini bile bile Google’ın 3. çeyrek boyunca agresif bir şekilde işe alım ve yatırım yapmaya devam etmesi bizim için şaşırtıcı” dedi.

Google yapay zekadan yararlanmaya devam etmek için iyi bir konumda

Googl, arama işindeki yapay zeka yatırımlarından yararlanma ve daha sonra öğrendiklerini YouTube reklam işine uygulama konusunda ayrıcalıklı bir avantaja sahiptir ve Ağustos ayında ABD’deki toplam TV süresinin %7,6’sına ve akış süresinin yaklaşık %22’sine sahiptir. YouTube, bir izleyicinin belirli bir şirketin reklamını kaç kez göreceğini optimize etmek için makine öğrenimini kullanıyor.

Diğer Yazılarımızı Takip Etmek İçin Tıklayın: Eos Prime İle Teknik Analiz

Google