Değerli Metaller Nedir?

Değerli Metaller Nedir?

Altın ve gümüş, metal ticaretinde yer alan en yaygın değerli metallerdir. İkincisi, genel küresel ekonomi ve başlıca para birimleriyle yakından bağlantılıdır. Değerli metaller her zaman dünya çapında tüccarlar arasında değişim aracı olmuştur ve altın bu amaçla ve servet depolamak için en yaygın kullanılanıdır. Günümüzde altın ve diğer değerli metallerle ticaret ve yatırım yapmanın birçok farklı yolu vardır. Peki bunlar hangileri? Neden bu kadar değişkenler?

Siz de Eos Prime ile değerli metallere yatırım yapmak istiyorsanız linke tıklayarak avantajlı kampanya ve promosyonlardan faydalanabilirsiniz.

Popüler Metaller

Bir kişinin altın, gümüş veya platin gibi metalleri neden ve nasıl satın almaya başlayabileceğinin birçok nedeni vardır. Forex ve metal ticaretinde yeniyseniz, gerçekte nasıl çalıştıkları ve bunlara nasıl yatırım yapılacağı hakkında daha fazla araştırma yapmanız ve öğrenmeniz gerekir.

  • Altın – Bunlar arasında en popüler olanıdır. İnsanlar onu ilk olarak mücevherat için bir temel ve aynı zamanda bir para birimi olarak bilirler. Piyasa, altının değerini haftanın yedi günü, günün 24 saati belirler. Altının fiyatı arz ve talepten etkilenmez. Bunun nedeni, yer üstündeki altın miktarının yeni maden arzından daha fazla olmasıdır. Başka bir deyişle, insanlar sattıklarında fiyat düşer, yeni bir arz aldıklarında ise bu arz çok hızlı bir şekilde emilir ve altın fiyatları yükselir.
  • Gümüş – Altınla karşılaştırıldığında, gümüş fiyatlarındaki dalgalanmalar daha değişkendir. Bunun nedeni gümüşün hem bir değer deposu hem de endüstriyel bir metal olarak algılanmasıdır. Gümüşün fiyatının uygulamalarından etkilendiği ve etkilendiği, bu nedenle sadece moda veya değer deposu olarak kullanılmadığı dikkate değerdir.
  • Platin – Altın ve gümüşe benzer şekilde platin de küresel emtia piyasalarında günün her saati işlem görmektedir. Rutin piyasa ve siyasi istikrar dönemlerinde genellikle altına kıyasla daha yüksek bir fiyat taşır. Nedeni basittir; çok daha nadirdir ve her yıl çok az miktarda metal topraktan çıkarılır.

Değerli Metaller – Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Metaller gerçek anlamda enflasyona karşı koruma sağlar, yani herhangi bir risk olmaksızın temel değere sahiptirler. Bu nedenle şişirilemezler. Sonuç olarak, kimse onlardan daha fazla basamaz. Ayrıca, finansal veya siyasi çalkantılar durumunda da gerçek bir sigorta sunarlar.

Yatırım açısından bakıldığında, değerli metaller hisse senetleri gibi diğer finansal araçlara çok benzer, yani bir yatırımcının portföyündeki küçük bir değerli metal yüzdesi bile riski ve oynaklığı önemli ölçüde sınırlayabilir.

Eos Prime

İçerdiği Riskler

Diğer tüm yatırım türleri gibi metal ticareti de risk içerir. Bir ‘sigorta’ ve belirli bir güvence ile birlikte gelmelerinin yanı sıra, değerli metallere yatırım yaparken her zaman potansiyel risk söz konusudur. Teknik dengesizlikler nedeniyle metal fiyatları düşebilir. Ekonomik belirsizlik dönemlerinde, fiyatlar genellikle yüksek olduğu için satıcılar bu durumdan faydalanabilir.

Metal Ticaretini Seçin

Değerli metaller ekonomiye ilişkin içgörü sağlar ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde sıklıkla güvenli liman olarak kabul edilir. Birçok akıllı yatırımcı, piyasalar yükselmediğinde bile portföylerini çeşitlendirmek ve pozisyonlarını korumak için değerli metal ticareti yapmaktadır. Değerli metaller bunu yapmanın faydalı ve etkili bir yoludur. Burada başarılı olmanın anahtarı, başlamadan önce hedeflerinizi ve risk yönetimi profilinizi bildiğinizden emin olmaktır. Değerli metallerin oynaklığından servet biriktirmek için faydalanılabilir. Öte yandan, kontrolsüz bırakılırsa, kayıplar da getirebilir.

Altın 5 ayın en düşük seviyesinden toparlandı

Altın, geçtiğimiz haftadan bu yana içinde bulunduğu düşüş momentumunu sürdürmeye devam ediyor ve tüccarlar son günlerde satış pozisyonlarını biraz yoğunlaştırdı. İçinde bulunduğumuz yılın son ayına girerken çoğu tüccar Altın fiyatının tersine dönmesini destekleyebilecek olaylarla daha fazla ilgilenebilir. Bu raporda şu anda Altın piyasasını yönlendiren bazı önemli faktörleri inceleyeceğiz.

Öncelikle Kasım ayının Altın için çok aktif bir ay olduğunu ve altın yatırımcılarının hangi konuları cazip bulduklarını tespit edebilmemiz için bu ayın faaliyetlerini ayrıştırabileceğimizi belirtmeliyiz. Ayın ilk haftasında Altın, çoğunlukla ABD’deki siyasi sahnede yaşanan gelişmelerden destek alarak yükselişe geçti. Altın tüccarları özellikle ABD seçimleri ve bu seçimlerin masaya getirdiği belirsizlikle ilgilendi. Boğalar ilk hafta boyunca yönetimdeydi ve Donald Trump’ın ABD başkanlığı için hala bir şansı olduğu için muhtemelen devam etmeye istekli görünüyorlardı. Bununla birlikte, oylar toplandıkça ve Biden çoğunu aldıkça, Altın satış ivmesine başladı. Bu durum, Joe Biden’ın Trump’ın agresif ve bazen de katı duruşuna kıyasla çok daha rahat görünmesinden kaynaklanmış ve Trump’ın olası yeniden seçilmesine ilişkin piyasa endişelerini yoğunlaştırmış olabilir. Kasım ayının üçüncü ve dördüncü haftalarında, Altın için satış momentumunu destekleyen ve genişleten etkili bir aşı olasılığına ilişkin daha fazla manşet geldi. Aşı haberleri tüccarları heyecanlandırıyor gibi görünüyor, çünkü şimdiye kadar çoğu paranın Altın piyasasından çıkıp diğer değişken enstrümanlara akmasıyla riskli bir tutum sergilemeye zorladı.

ABD’li Biyoteknoloji Şirketi Moderna’nın aşısını yakın gelecekte kamu kullanımına sunmak için onay istediği haberi de bu yöndeydi. Bu, Pfizer’in kendi aşısı için halihazırda onay talep etmiş olması nedeniyle kamu kullanımı için kabul edilen ikinci aşı olacaktır. Bizim görüşümüze göre, ne kadar çok aşı halkın kullanımına sunulursa, hem sağlık hem de ekonomik risklerin hafifleme şansı o kadar artacaktır. Bununla birlikte, aşıların kamu kullanımına açılması halinde, performansları kamuoyu ve yetkililer tarafından yakından izlenecek ve eleştirilecektir. Bu tür aşıların onaylanması için genellikle yıllarca test edilmesi gerektiğinden, başarısızlık riski veya yan etki olasılığı da kullanıcılar, ekonomi ve dünya için bir tehdit oluşturabilir. Altın tüccarlarının aşı kullanımına ilişkin olumlu ve olumsuz haberlere buna göre tepki vermesi muhtemeldir.

Sonuç

Şimdi küresel ekonominin performansına ve bunun Altın fiyatı üzerindeki etkisine geçiyoruz. Dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD ve Çin’de son ekonomik veriler Altın yatırımcıları için kayda değer olabilir.

İmalat ve Hizmet faaliyetleri son aylarda artış göstermiştir. Ayrıca GSYİH 3. çeyrek rakamları da iyileşmiş, hatta bazıları negatif bölgeden pozitif bölgeye geçerek etkileyici iyileşme işaretleri göstermiştir. ABD ve Çin ekonomilerinin yavaş yavaş iyileşiyor olması, Avrupa ve Asya’daki ekonomilerin de toparlanma yolunda olduğu fikrini destekliyor olabilir. Bu nedenle, tüccarlar ekonomik riskin muhtemelen azalacağını düşündüklerinden, Altın şu anda satış momentumunu takip edebilir.

Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın: Eos Prime ile Hisse Senetleri

Metaller